Bezár

Kutatás

SZTE Politikai és Genocídium Tanulmányok Kutatóközpont / SZTE Research Centre for Political and Genocide Studies (SZTEPOL)

SZTE Politikai és Genocídium Tanulmányok Kutatóközpont / SZTE Research Centre for Political and Genocide Studies (SZTEPOL)

2020. december 03.
4 perc

Dr. Illyés Szabolcs József

illyes.szabolcs.jozsef@szte.hu

A kutatóműhely neve:

SZTE Politikai és Genocídium Tanulmányok Kutatóközpont / SZTE Research Centre for Political and Genocide Studies (SZTEPOL)

http://sztepol.hu

(A tervezett MA-szakok nevéhez igazítva, eddig: SZTE Összehasonlító Társadalomelméleti és Politikatudományi Kutatócsoport)


A kutatócsoport központja: H-6725 Szeged, Hattyas u. 10., 10. ép. 1011 sz.

Telefonszám: 06/62/546-273


A kutatóműhely vezetője (név, beosztás, tudományos fokozat):

• Dr. Illyés Szabolcs József, csoportvezető tud. munkatárs, Ph.D, Akademischer Grad (univ. Wien), SZTE JGYPK


A kutatóműhely vezetőjének JGYPK-s email-címe: illyes.szabolcs.jozsef@szte.hu

Tagok

A JGYPK oktatói:

• Dr. Döbör András, dékán, egyetemi docens, Ph.D, SZTE JGYPK

• Haág Zalán, mesteroktató, SZTE JGYPK

• Dr. Bene Tamás, SZTE NKI

• Dr. Papp Gábor, SZTE ÁOK


Hazai külsős tagok:

• Dr. Bános Katalin


A műhely kutatási témája

Az SZTE Politikai és Genocídium Tanulmányok Kutatóközpont (SZTEPOL) közvetlen szakmai utódja a 2017-ben a Szegedi Tudományegyetem JGYPK keretében megalapított Társadalmi Antropológiai Kutatóközpontnak, mely több, sikeres nemzetközi és hazai forrásból támogatott kutatási program megvalósításában volt tevékeny – elsősorban kisebbségkutatások és társadalomelméleti, tudományos feltáró munkák vonatkozásában, kormányzati háttérintézmények (EMET, EMMI) együttműködésében: „Támogatás hátrányos helyzetű tanulóknak” (EFOP3141520150001), „Romaság határok nélkül kutatási program” (EFOP11211720170008), „Kisebbségkutatás: hátrányos helyzetű célcsoportok a Kárpát-régióban” (EFOP11211720170007).


A Kutatóközpont módszertani és szakmai bázisán 2020 II. félévében létrejövő kutatócsoport (SZTEPOL) új néven: SZTE Politikai és Genocídium Tanulmányok Kutatóközpontként, szakalapítási feladatokat bővült tudományos műhelyként folytatja elsődleges céljának megvalósítását: nyomon követni a társadalomtudományok – elsősorban a politikatudomány, a társadalmi antropológia és szociológia legkorszerűbb, átfogó társadalmi kérdésekre választ adni kívánó tanulmányainak (Studies) akadémiai életútját a kisebbségek, veszélyeztetett társadalmi csoportok vonatkozásában, és azok alkalmazhatóságát a hazai tanár-, elemző-tanácsadó és kutatóképzés felsőfokú intézményeibe. A Kutatóközpont kiemelt fókusszal tekint a Genocide Studies (genocídium, holokauszt tanulmányok és megelőzéstan) módszertani fejlődésére és alkalmazhatóságának, bevezetésének feltételi lehetőségeire a hazai felsőoktatásba. Vállalja ezzel együtt a vonatkozó, lehetséges képzési/továbbképzési modellek kidolgozását, a lehetséges tananyagként értelmezhető, nemzetközi irodalmi bázis teljeskörű feltérképezését és alkalmazási szintű feldolgozásának megkezdését.


A Kutatóközpont a Mathias Corvinus Collegium és az SZTE JGYPK MCC/103-1/2022 ikt. sz. nyilvántartásba vett együttműködési szerződés alapján megvalósítója a dokumentumba foglalt, 2017-2022 között lezajlott, közösségi és kormányzati közös finanszírozásból megvalósult, nagymintás, átfogó, nemzetközi kisebbségkutatás feldolgozásának és közzétételének. Ennek keretében számos közlemény, kiadvány, aktualizáló mérés és rendezvény megvalósításra került – és kerül a továbbiakban várhatóan az évtized folyamán.


A Kutatóközpont – válaszolva az idők kihívásaira – szorosan nyomon kívánja követni a társadalomtudományi tudományterületek korszerű, szakmai tárgycsoportok képzésszintű bevezetésének lehetőségeit a hazai felsőoktatásba és a kapcsolódó, szakmai továbbképzési irányokba. Kiemelt tekintettel vizsgálja a politikai közkapcsolati (Public Policy) és biztonságpolitikai (Security Policy) tanácsadó-elemzői képzési formák beilleszthetőségét a Szegedi Tudományegyetem kurrikulumába, azok képzési és kompetencia-rendszerének kidolgozását, új egyetemi szakok indításának


A Kutatócsoport feladatként állítja aktív kutatások kezdeményezését a társadalmi antropológiai módszertannal vizsgálható társadalmi jelenségek tárgykörében – kiemelt tekintettel a már említett, genocídium tanulmányok tématerületéhez tartozó „megelőzéstan” és ehhez kapcsolódó kisebbségkutatások vonatkozásában. Ezáltal az elméleti természetű, kutatói aktivitás alkalmazott kutatási szintű megvalósulást eredményezhet, célként megjelölve egy megelőzéstan tárgyú, térségünk biztonságpolitikai és humanitárius aktivitásában jelentős és aktuális problémákra és kihívásokra választ, ajánlást adni képes, tudományos bázisú tudástár megalkotását. A tudástár bővítése lehetségessé válik a legaktuálisabb köz- és aktuálpolitikai kutatások eredményeinek tárgyait összegezni kész tudáskincselemekkel.


A Kutatócsoport tevékenységeként létrejövő tudásbázis disszeminációja a tudományos közösség tevékenységének kiemelt célja, ennek megvalósítására 2022-ben a REGIOPOLIS Kutatóműhellyel, mint kiadóval való együttműködés eredményeképp megalapításra került a POLITIKUM c. tudományos folyóirat, valamint különálló szerkesztőséggel a politikum.hu, mint online folyóirat.


Ezzel együtt az intézmény célja egy olyan, nemzetközi biztonságpolitikai és emlékezetszakmai központ létesítése, mely a tágabb értelemben vett geopolitikai régió genocídium-folyamatai kapcsán tudományos vizsgálatoknak és képzéseknek adhat helyt a múlt feldolgozásának és a megelőzéstan módszertanának vonatkozásában, és működésével öregbíteni igyekszik az Univerzitás hírnevét, reputációját.


Aktuális események

Rendezvénynaptár *

    Kapcsolódó hírek