Bezár

Kutatás

Művészetelméleti és művészetpedagógiai kutatócsoport

Művészetelméleti és művészetpedagógiai kutatócsoport

2019. február 13.
6 perc

Dr. habil. Máté Zsuzsanna

mate.zsuzsanna@szte.hu


A kutatóműhely vezetője: Dr.habil. Máté Zsuzsanna, főiskolai tanár, a filozófia tudományok kandidátusa, habilitált (CSc, habil.)

A kutatóműhely vezetőjének JGYPK-s email-címe: mate.zsuzsanna@szte.hu


Tagok

A JGYPK oktatói:

- Dr. habil. Máté Zsuzsanna, főiskolai tanár, CSc., habil.

- Marosi Katalin DLA, főiskolai docens, festőművész, a Rajz-Művészettörténet Tanszék tanszékvezetője a kutatócsoport vezető-helyettese, DLA

- Gál Lehel DLA, főiskolai docens, festőművész, a Művészeti Intézet vezetője, DLA

- Dr. Pusztai Virág, főiskolai docens, PhD

- Dr. Bíró Ildikó, tanársegéd, grafikusművész, PhD

- Dr. Asztalos Andrea, főiskolai docens, SZTE JGYPK Művészeti Intézet Ének-Zene Tanszék tanszékvezetője, PhD

- Szabó Ábel DLA festő és grafikusművész, főiskolai docens, DLA

- Szalay Ignác grafikus tanársegéd, doktorandusz

- Hegyvári Dávid festőművész, tanársegéd, doktorandusz


A műhely kutatási témája

A 2018. szeptemberben Máté Zsuzsanna által alapított és vezetett, az SZTE JGYPK Művészeti Intézet Rajz – Művészettörténet Tanszékén működő Művészetelméleti és művészetpedagógiai kutatócsoport (MM kutatócsoport) tagjai a művészet és művészettudományok valamint a művészetpedagógia területén fejtik ki tevékenységüket. Ennek aktuális irányultságát a művészi megformálás művészetelméleti és művészetfilozófiai problémakörei valamint a művészettel nevelés értékrendszere határozzák meg. A kutatócsoport célja, hogy egy többdimenziós - oktatói, nevelői, művészi, alkotói és befogadói valamint tudományos igényű, azaz művészetelméleti, művészetfilozófiai, esztétikai, művészettörténeti és művészetpedagógiai - szemlélet igényének kiteljesedését szorgalmazza a felsőoktatásban és a közoktatásban valamint a kultúra művészeti szféráival foglalkozók körében.

Ezen átfogó kutatási téma érdekében a kutatócsoport arra törekszik, hogy tagjainak művészi, művészetpedagógiai és/vagy művészettudományi tevékenysége keretén belül az SZTE JGYPK Művészeti Intézetének bázisán alapulva, különböző (kari, egyetemi, külső) pályázati, anyagi támogatások elnyerése esetén konferenciákat szervezzen és/vagy évente egy tanulmánykötetet jelentessen meg, ezáltal lehetőséget teremtve egy folyamatos szakmai diskurzusra. Egyben tudományos publikációs lehetőséget is nyújtva (többek között elsősorban) a kutatócsoport tagjainak, a Művészet Intézet oktatóinak és az SZTE JGYPK Művészeti, Művészetpedagógiai és Művészetközvetítő Szakkollégiumának művészetelméleti pályázatain jelentős eredményeket elért hallgatóinak és a kutatócsoport rendezvényein részt vevőknek. A kutatócsoport tagjainak egyéni szakmai és tudományos munkája ad alapot a csoportban folyó diskurzusra és annak kiterjesztésére a hazai kulturális és művészeti életre.

Jelentősebb eredmények

E többfajta irányultságból és egyben folytonosságból fakadóan az elmúlt hat év jelentős eredménye az MM Kutatócsoport (eddig 6 könyvből álló) tudományos könyvsorozata, melyben az egyes tanulmánykötetek ugyanabban a címlapformátumban, sorozatként jelentek meg 2019 és 2024 között, az SZTE JGYPK Juhász Gyula Felsőoktatási Kiadó megjelentetésének és a kari Tudományos/ Művészeti pályázat (2018-as, 2019-es, 2021-es, 2022-es, 2023-as és az MMA 2020-as) elnyert támogatásainak is köszönhetően. Az egyes könyvek egyrészről az MM Kutatócsoport által (is) rendezett konferenciák előadásainak tanulmányait tartalmazzák, másrészről a tanszék oktatóinak és a szakkollégiumi pályázaton első helyezéseket elért hallgatóknak a gyűjteményes tanulmányköteteit, harmadrészt pedig a kutatócsoport tagjainak egyéni szerzőségű tanulmányköteteit.

SZTE JGYPK Művészeti Intézet Rajz – Művészettörténet Tanszékén működő Művészetelméleti és művészetpedagógiai kutatócsoport megjelent (és tervezett) könyvei:

1. Művészeti nevelés, művészetre nevelés a felsőoktatásban. (Tanulmánykötet.) Szerk. Marosi Katalin. Szeged, SZEK JGYF Kiadó, 2019. 111 p.


2. A harmónia dicsérete: Konferencia tanulmánykötete. Szerk. Marosi Katalin, Máté Zsuzsanna. Szeged, Juhász Gyula Felsőoktatási Kiadó 2020, 155 p.


3. Máté Zsuzsanna: Kultúr-, művészetfilozófiai és esztétikai továbbgondolások. Juhász Gyula Felsőoktatási Kiadó 2021, 155 p.


4. Kaleidoszkóp 2022. (Tanulmánykötet.) Szerk. Marosi Katalin. Szeged, Juhász Gyula Felsőoktatási Kiadó 2022, 162 p.


5. Máté Zsuzsanna: Az ember tragédiája a művészetekben – az összehasonlító művészettudomány felől. Szeged, Juhász Gyula Felsőoktatási Kiadó 2023, 175 p.


6. „Kaleidoszkóp II.” Művészetelméleti és művészetpedagógiai tanulmánykötet. Szerk. Marosi Katalin, Szeged, Juhász Gyula Felsőoktatási Kiadó 2024.


(7. egyéni szerzőségű, tervezett könyv: Bíró Ildikó: Vizuális kreativitás és kommunikáció: empirikus vizsgálatok a vizuális kommunikáció alkotói folyamatairól. Szeged, Juhász Gyula Felsőoktatási Kiadó 2025.)



Konferenciák:

- 2018. nov. 14-én „Művészeti nevelés, művészetre nevelés a felsőoktatásban” című első művészetpedagógiai konferencia megrendezése a szegedi MTA SZAB székházban és sikeres lebonyolítása az MM kutatócsoport részéről, 10 hazai és külföldi előadó részvételével a különböző művészeti felsőoktatási intézményekből. Szervezők: Marosi Katalin és Gál Lehel.


- 2019. nov. 13-14-én „ A harmónia dicsérete” című művészetelméleti konferencia megrendezése a szegedi MTA SZAB székházban és sikeres lebonyolítása az MM kutatócsoport részéről. 19 hazai és külföldi előadó részvételével a különböző művészeti felsőoktatási intézményekből. Szervező: Máté Zsuzsanna


- 2021. 10. 02. „Online világ és vizuális kultúra” című konferencia megrendezése a szegedi MTA SZAB székházban és sikeres lebonyolítása az MM kutatócsoport és a Szegedi Rajztanárok Klubja közös programjaként. 6 előadó részvételével különböző felsőoktatási és középfokú intézményekből. Szervező: Bíró Ildikó és Marosi Katalin


- 2022. nov. 11-én a „Neveléstörténet, fókuszban a művészeti nevelés” című konferencia megrendezése a szegedi MTA SZAB székházban és sikeres lebonyolítása az MM kutatócsoport részéről. 9 előadó részvételével a különböző felsőoktatási intézményekből. Szervező: Szalay Ignác és Marosi Katalin


– 2023. szept. 6-án „Madách 200 – Az ember tragédiája a művészetekben. Tudományos emlékülés – könyvbemutatóval és Kass János illusztrációinak kiállításával” című komplex rendezvény szervezése és lebonyolítása a szegedi MTA SZAB székházban, Művészetelméleti és művészetpedagógiai kutatócsoport részéről történt, a Magyar Művészeti Akadémia szegedi régiójának támogatásával. A tudományos emlékülés előadói az MM Kutatócsoport két tagja, akik egyben Madách-kutatók: Pusztai Virág, Máté Zsuzsanna valamint Varga Emőke, Madách-kutató és a Művészettel az oktatásért kutatócsoport vezetője. A könyvbemutató az MM 5. (egyéni szerzőségű) könyvét, Máté Zsuzsanna: Az ember tragédiája a művészetekben – az összehasonlító művészettudomány felől című szakkönyvét ismertette. Kass János kiállítását Varga Emőke nyitotta meg. Szervező: Máté Zsuzsanna


Projektben való részvétel:

- 2018-ban sikeres pályázat az SZTE JGYPK Tudományos és Művészeti Pályázatán, a művészetpedagógiai konferencia előadásainak tanulmánykötetben való publikálására, 150. ezer ft összeggel. Az MM Kutatócsoport csoportos pályázat felelőse és beadója, a tanulmánykötet szerkesztője: Marosi Katalin.

- 2019-ben sikeres pályázat az SZTE JGYPK Tudományos és Művészeti Pályázatán, a művészetelméleti konferencia előadásainak tanulmánykötetben való publikálására, 150. ezer ft összeggel. Az MM Kutatócsoport csoportos pályázat felelőse és beadója, a tanulmánykötet szerkesztője: Máté Zsuzsanna.

- 2021-ben sikeres pályázat az SZTE JGYPK Tudományos és Művészeti Pályázatán, a tanszék oktatói részéről művészettudományi tanulmányok tanulmánykötetben való publikálására, 150. ezer ft összeggel. Az MM Kutatócsoport csoportos pályázat felelőse és beadója, a tanulmánykötet szerkesztője: Marosi Katalin.

- 2023-ban sikeres pályázat az SZTE JGYPK Tudományos és Művészeti Pályázatán, a tanszék oktatói részéről művészettudományi tanulmányok tanulmánykötetben való publikálására, 300. ezer ft összeggel. Az MM Kutatócsoport csoportos pályázat felelőse és beadója: Máté Zsuzsanna.


Doktori iskolában való részvétel

Az oktató neve, beosztása, tud. fokozata: Dr. habil. Máté Zsuzsanna , főisk. tanár, CSc, habil.

A doktori iskola neve: SZTE Málnási Bartók György Filozófia Doktori Iskola

A részvétel jellege: Törzstag és témakiíró. Két védett doktorandusza van: 2012: Dr. Kádár Zoltán, 2018: Dr. Pusztai Virág, f. docens


Aktuális események

Rendezvénynaptár *

    Kapcsolódó hírek