A Juhász Gyula Tanárképző Főiskola az 1990-es évektől a hagyományos főiskolai képzései mellé új képzési formákat vezetett be. 1998-ban a Főiskolai Tanács létrehozta a Szakképzési, Továbbképzési és Távoktatási Intézetét, mely a kor kihívásainak megfelelő, színvonalas szakképzési, továbbképzési munkát végzett. Az intézet tevékenysége a későbbiekben jelentősen bővült a társadalmi igények és a főiskolán, illetve 2000-től az integrált Szegedi Tudományegyetemen belüli változások miatt.
2021-ben az egyetemi modellváltás kapcsán az új intézetként létrejövő Szakképzési, Felnőttképzési és Tudásmenedzsment Intézeten belül kialakított Iskolarendszeren kívüli képzések Osztály kapta meg a kar és az egyetem vezetésétől azt a feladatot, hogy a JGYPK saját tanfolyami formában indított felnőttképzései mellett lássa el az egész SZTE felnőttképzésének koordinálását, a kapcsolattartás feladatát, a szakképzési adatszolgáltatások, jelentések elkészítését. Továbbá hogy regionális kisugárzással képessé váljon a szolgáltató egyetem funkciójából eredő feladatok ellátására a felnőttoktatás területén, olyan módon, hogy a felsőoktatáshoz illeszkedő, a gazdasághoz, a társadalomhoz, a régió igényeihez szorosan kapcsolódó, valamint a felsőoktatási képzésből lemorzsolódó hallgatók számára felnőttképzéseket, felnőttképzési szolgáltatásokat biztosítson.
A dél-alföldi megyei gazdasági kamarákkal, munkaügyi kirendeltségekkel, a közoktatási intézményfenntartókkal, a felnőttképzés és a szakképzés fontosabb szereplőivel együttműködve konferenciákat, pályaorientációs rendezvényeket, képzési programokat működtet az élethosszig tartó tanulás és a versenyképes szaktudás európai programjának szellemében.